DŽEMUJEME

Milujem ten pocit džemovania! Keď mi rukami prejde každý kúsok čerstvého voňavého ovocia, ktoré spracujem do najchutnejšieho džemu na svete. Tohtoročná džemovacia sezóna sa u nás doma odštartovala jahodami. Nasledovať budú ríbezle, maliny a marhule. Vyskúšajte to aj vy. Je to jednoduché…

  • ľubovoľné množstvo sezónneho ovocia
  • hnedý cukor – podľa chuti a typu ovocia
  • čisté zavaracie poháre

 

  1. Na džem používam hlavne velmi zrelé ovocie, ktoré sa priam núka, že chce ísť do „hrnca“. Ovocie umyjem, vykrojím škaredé časti a nakrájam na menšie kúsky – v prípade marhúľ, sliviek, broskýň a väčších jahôd.
  2. Jemne podlejem troškou vody, aby sa v hrnci nepripálili a na miernom ohni varím, kým ovocie nezmäkne. V prípade jahôd a drobného ovocia to trvá kratšie.
  3. Potom pridám cukor – vždy podľa chuti. Ak je ovocie kyslé, tak ho použijem viac a opačne. Miešam na miernom ohni až kým džem nezhustne. Tento proces trvá dosť dlho, niekedy aj dve tri hodinky, preto najradšej „džemujem“ celý deň! Je to totiž dosť pracné a určite sa v kuchyni zíde aj ďalšia pomocná ruka.
  4. Ak mám pocit, že džem by už mohol byť dostatočne hustý, tak si urobím test: na čistý tanierik nakvapkám lyžičku džemu a nechám ho vychladnúť. Ak bude aj studený dosť tekutý, musím pokračovať s „odparovaním“ ďalej.
  5. Ak sa mi zdá, že je džem akurát hustý, ešte horúci ho pomocou lievika a naberačky nalievam do čistých pripravených pohárov.
  6. Džemy nesterilizujem ani v mikrovlnke ani v trúbe alebo v hrnci. Babka ma naučila, že ešte horúcemu poháru stačí poriadne utiahnuť vrchnák a otočiť ho dole hlavou a postaviť tak na utierku. Takto nechávam džemy vychladnúť do ďalšieho dňa. A vydržia celý rok.

    Ak nemáte veľa času, použite želírovací cukor, alebo Gel fix 3:1. Vtedy stačí ovocie s cukrom povariť, rozmixovať (vždy si pár väčších kúskov odložím na bok) a džem je pripravený na nalievanie do pohárov.
    Bavlnená bielo červená utierka pochádza z F&F Home. Ďakujeme za zapožičanie.